Ravlygter – et must for nybegyndere og øvede på ravsafari

Her på Zkagen-marketing.dk har vi tradition for alternative firmaudflugter, og da vi bor forskellige steder i landet, er det kun naturligt, at udflugterne går til forskellige egne i Danmark. På den måde får vi både oplevet hinandens bagland samtidig med, at vi får nogle fællesoplevelser at samles om i løbet af arbejdsdagen.

På redaktionen er vi alle til udeliv, så derfor skulle vi også denne gang ud i naturen. Turen gik til Nordjylland, hvor vores kollega i det nordjyske havde en spændende overraskelse til os. Vi skulle nemlig på ravsafari ved Vesterhavet.

Det gik hurtigt op for os, at han var lidt af en nørd på det område, for han havde allerede allieret sig med den lokale forhandler af ravlygter, som var leveringsdygtig i ravlygter og intensive kurser i, hvordan man finder rav. 

Måger og ravlygter viser vejen til ravfund

Efter et to timers intensivt kursus i brug af ravlygter og smarte tips til at lede efter rav hos Ravfund.dk, tog vi minibussen fra Nørre Sundby ud til Thyborøn. En lidt længere køretur, men det var det værd, for vi fik mulighed for at debattere vores nye viden indbyrdes, og få et fastere greb om vores ravlygter.

På kurset havde vi fået to overordnede tommelfingerregler: Vi skulle først og fremmest kigge efter tangdynger og måger. Tangdyngerne kunne nemlig indeholde små guldgruber med rav – specielt efter de mange efterårs- og vinterstorme. Havbunden bliver rusket igennem, og spændende rav kan derfor nemmere findes med ravlygter i tangdyngerne.

Mågerne, derimod, har tendens til at afsøge områder efter føde, og dykke, når de er sikre på gevinst. Der, hvor de finder føde, er der også store chancer for at finde rav, da rav og mågeføde har nogenlunde samme vægt.

Det var to effektive tommelfingerregler, for der gik ikke lang tid, før vi fik brug for vores ravlygter i tangdynget, og der var næsten gevinst hver gang. Og byttet var ligeligt fordelt, så alle fik en succesoplevelse den eftermiddag. Men det var ikke gået uden brug af ravlygter.

Medbring altid ravlygter på ravsafari

Det var en fed oplevelse at prøve noget nyt legetøj med Vesterhavet som bagtæppe. Tip og tricks er altid gode værktøjer at have i baghånden på ravsafari, men intet slår ravlygter i jagten på ravfund. Havde vi ikke haft det værktøj i hånden, var vi givetvis vendt mere tomhændet og slukøret hjem. Men nu havde vi små trofæer, som vi kunne stille frem på kontorbordene, så oplevelsen ikke blev glemt.

Det er nu fedt med souvenirs af den helt rigtige slags til at pryde kontorlandskabet på hjemmeadressen.


Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.