Service af vores garageport


Foråret er kommet og det betyder at vi gennemgår huset udvendigt og prøver at male og reparere huset inden sommeren. Det betyder også at vi skal have lavet service af vores garageport. Den er begyndt at knirke lidt og jeg glæder mig til at høre hvad de siger fra Valport.

Det er omkring 5 år siden vi købte vores garageport hos Valport. Da vi skulle købe garagen vidste vi absolut intet om portfirmaer og hvor mange forskellige porte der findes. Det er en labyrint af produkter og du kan få i alle farver, størrelser og alt mulig teknologi. Vi bestilte med fjernbetjening og det har vi simpelthen været så glade for.

Udover garagen skal der kigges på vinduerne. Rammerne er begyndt at tage skade af regnen og vi bliver nok nødt til at slibe dem ned og give dem træbeskyttelse igen. 


Det er dejligt at være husejer men det er også meget hårdt. Man skal hele tiden bruge tid på reparationer og huset skal males hvert 4 år ca. Er i hus ejere? Og hvad skal i lave i år?
Der har været masser af tid til at tage sig af huset og i år er vi mindre stressede end sidste.

Jeg håber alle er sunde og raske. 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.